Blogowanie i jego wpływ na sprzedaż

Blogowanie w łatwy sposób pomaga wygenerować ruchu na stronie i jest doskonałym narzędziem w rękach specjalistów SEO. Regularne prowadzenie bloga może pomóc każdemu biznesowi w sieci w zwiększeniu jego sprzedaży.

W jaki sposób blogowanie wpływa na sprzedaż?

Prowadzenie bloga to tworzenie podstron do strony głównej serwisu. Większa liczba podstron, z których użytkownik dociera do witryny głównej, generuje większy ruch z wyszukiwarki i jest dobrze widziana przez Google. Każdy kolejny wpis na blogu zwiększa szansę pojawienia się biznesu w wyszukiwarce na nową frazę, a zatem zwiększa liczbę odwiedzających sklep. Takie regularne, długofalowe działania przyczyniają się do wzrostu sprzedaży. Warto nadmienić, że raz opublikowany artykuł pozostaje w sieci i może generować ruch długoterminowo, a np. treści dotyczące recenzji produktów właściwie nigdy się nie zestarzeją.

Prowadząc biznes w sieci warto wykorzystać blogowanie do rozszerzenia oferty czy edukowania klientów. Blog może stać się miejscem doszkalania użytkowników, odpowiadania na ich pytania i wychodzenia naprzeciw ich oczekiwaniom. Warto tworzyć artykuły odpowiadające na najczęściej zadawane przez użytkowników pytania, czyli np. prowadząc sklep z kamiennymi blatami kuchennymi, na blogu zamieścić wpis o pielęgnacji takowych blatów. Szukając odpowiedzi na nurtujące pytania, użytkownicy trafią na blog stworzony pod ich potrzeby, a z niego w łatwy sposób zostaną przekierowani do witryny docelowej.

Dodawanie wartościowych treści pomaga budować wiarygodność sprzedającego. Blogowanie w sposób przemyślany, pokazuje użytkownikom serwisu, że mają do czynienia ze znawcą tematu, ekspertem w danej dziedzinie i że mogą mu zaufać. Wszyscy wiemy jak ważne jest zaufanie przy dokonywaniu transakcji online. Ponadto potencjalny klient będzie czuł się pewniej posiadając zdobytą na blogu wiedzę o produktach i sposobie dokonywania zakupów.

Blogowanie jako sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji

Działania konkurencji zawsze warto obserwować, choćby po to, by czegoś się od niej nauczyć. Świetnym sposobem zaskoczenia konkurencji jest prowadzenie bloga, jako czynnika zwiększającego wiarygodność sprzedawcy. Najczęściej, jeśli kupujący ma do wyboru dwie podobne oferty, podobne produkty i podobne strony internetowe, ale tylko jeden sprzedający zajmuje się blogowaniem, wybierze ofertę tego oferującego wartościowe materiały na blogu. Witryna, na której znajduje się blog, lepiej zapada użytkownikom w pamięć.

Tworzenie treści na blogi pozwala rozszerzyć zasięg prowadzonych akcji marketingowych i otworzyć się na nowe horyzonty – nowe kanały marketingowe. Blogowanie świetnie sprawdza się we współpracy z e-mail marketingiem (zobacz co na ten temat mówi Wikipedia). Przypominanie odbiorcom o nowych tekstach na blogu stwarza kolejne okazje do odwiedzin na stronie. Promowanie artykułów może odbywać się w mediach społecznościowych i w efekcie dzięki temu zwiększać ruch na stronie.

Omawiając wpływ blogowania na zwiększenie sprzedaży nie można zapomnieć o możliwości nawiązania interakcji czytelników bloga ze sprzedawcą (lub osobą przez niego wyznaczoną do prowadzenia bloga). Czytelnicy mogą zostawiać pod artykułami komentarze, zadawać pytania i udostępniać artykuły w social mediach. Takie elementy angażują odbiorców i wpływają na zapamiętywanie marki.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że blogowanie jest narzędziem przyczyniającym się do zwiększenia sprzedaży w sklepie internetowym. Poprzez pozyskanie jak największej liczby czytelników bloga, zwiększa się ilość odwiedzin na stronie sprzedawcy, a co za tym idzie liczba osób dokonujących zakupów. Należy pamiętać jednak o regularnym dodawania wpisów odpowiadających na potrzeby użytkowników.