Domena z drugiej ręki – jak znaleźć właściwą?

05. września 2017 Marketing 0
Domena z drugiej ręki – jak znaleźć właściwą?

O domenach kupowanych z myślą o prowadzeniu działań SEO był już artykuł na blogu (klik). Wskazywał m.in. gdzie szukać domen do przechwycenia oraz jak je sprawdzić. Dzisiejszy artykuł będzie o domenach w ogóle, nie tylko tych pod SEO. Domena z drugiej ręki to obecnie popularne rozwiązanie, ponieważ często okazuje się, że niemożliwa jest rejestracja strony pod nową domeną. Jak znaleźć właściwą domenę z drugiej ręki i nie popełnić błędu dokonując jej zakupu?

Poszukiwanie domeny z drugiej ręki

Czy domena z drugiej ręki jest wolna?

Jeśli znajdziemy interesującą nas domenę, warto upewnić się, że jest ona dostępna. Po pierwsze sprawdzamy czy znajduje się pod nią jakaś strona internetowa i jak ta strona funkcjonuje. Być może wygląda na przestarzałą i zapomnianą? Zaniedbaną domenę, o której właściciel zapomniał bądź zrezygnował z aktualizacji czekając na jej wygaśnięcie, łatwo jest przechwycić. A najlepiej, gdy pod domeną nie znajduje się żadna strona, wówczas najprawdopodobniej jest ona wolna.

Domena z drugiej ręki – jej historia, systemy linków, bezpieczeństwo

Nigdy nie kupujemy kota w worku, tzn. domeny bez przyjrzenia się jej historii. Niejednokrotnie może się okazać, że pod domeną znajdowała się strona internetowa firmy o bardzo kiepskiej reputacji, albo strona ta otrzymała bana za działania naruszające regulamin wyszukiwarki Google. Oczywiście intensywne działania pomogą (prawdopodobnie) zatrzeć złe wrażenie, a cena za taką domenę może okazać się wyjątkowo korzystną, ale lepiej nie ryzykować i kupić domenę o dobrej, albo przynajmniej neutralnej historii.

Oprócz historii sprawdzamy linki, zarówno przychodzące, jak i wychodzące. Linki prowadzące do stron o nieprzyzwoitej, wulgarnej albo po prostu zupełnie niepowiązanej tematycznie treści, nie świadczą dobrze o domenie. Podobnie, gdy jest ona zalana linkami spamerskimi albo takimi pochodzącymi z niepokojących źródeł. Kolejną kwestią jest sprawdzenie, czy domena nie jest zainfekowana.

Domena z drugiej ręki – formalności przy zakupie

Jeżeli domena została sprawdzona i zainteresowanie nią nie spadło, może przystąpić do negocjacji ceny z jej właścicielem. Może się okazać, że domena znajduje się na giełdzie domen, wtedy sprawa jest znacznie łatwiejsza. Natomiast w sytuacji, gdy musimy dotrzeć do prywatnego właściciela, warto ustalić jego dane, przynajmniej adres e-mail na podstawie bazy WHOIS.

Domena z drugiej ręki - negocjacja ceny

Kontaktując się z właścicielem domeny nie używamy firmowego adresu e-mail po to, by nie zdradzić swojej pozycji zawodowej ani planów zagospodarowania domeny. Nie ujawniamy również jak bardzo zależy nam na zakupie domeny, ponieważ wówczas jej właściciel może wywindować cenę. Do przeprowadzenia transakcji wystarczą dane osobowe, tj. imię i nazwisko, informacje kontaktowe.