Najpopularniejsze media społecznościowe na świecie

Najpopularniejsze media społecznościowe na świecie

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w sieci bez udziału w mediach społecznościowych. Dziś korzystają z nich nie tylko indywidualni użytkownicy, ale również różnego kalibru firmy. Media społecznościowe niejako zastępują normalne, między ludzkie stosunki, bo wielu woli „pogadać na fejsie” zamiast spotkać się z przyjaciółmi w realu. Oczywiście nie wszyscy chętnie chwalą się w sieci życiem osobistym, ale są i tacy, którzy robią to bez przerwy. Również przedsiębiorstwa przekonują się do publikacji zajawek z życia firmy. Media społecznościowe umożliwiają im intensywną promocję w sieci, szerzenie świadomości marki, a także nawiązanie trwałych relacji z potencjalnymi klientami. Najpopularniejsze w Polsce media społecznościowe potrafi wymienić chyba każdy użytkownik sieci, nawet jeśli sam nie ma konta na Facebooku czy Instagramie. A jak to wygląda globalnie? Które media społecznościowe na świecie są najpopularniejsze?

Media społecznościowe zrzeszają użytkowników z różnych stron świata

Warto zauważyć, że media społecznościowe na świecie to platformy, z których mogą korzystać użytkownicy z różnych stron świata. Przykładowo „Nasza klasa” była (jest?) typowo polskim portalem, na którym nie spotykało się ludzi spoza granic naszego kraju, chyba, że osoby te kończyły polskie szkoły. Na Facebooku z kolei spotyka się przedstawicieli różnych narodowości. Każda z tych osób może wypowiadać się we własnym języku i dodawać komentarze pod postami zagranicznych znajomych. Media społecznościowe na świecie w pewien sposób znoszą więc umowne, terytorialne granice.

Media społecznościowe na świecie i aplikacje na smartfona

Najpopularniejsze media społecznościowe na świecie – przegląd

Pierwszą pozycję zajmuje oczywiście wspomniany kilkukrotnie Facebook z liczbą użytkowników wynoszącą dwa biliony. Na drugim miejscu uplasował się YouTube, będący zarazem wyszukiwarką materiałów video. Trzecią pozycję w rankingu zajmuje Instagram, który zdobywa coraz więcej ciekawych funkcjonalności. Tuż za nim znajduje się Twitter – portal całkiem odmienny, ale także popularny w Polsce. W naszym kraju często korzysta się również z LinkedIn i Google+, tymczasem na światowym rynku portale te uplasowały się poza pierwszą dziesiątką. Wyprzedzają je Reddit, Vine, Pinterest, Ask.fm, Tumblr i Flickr.

Media społecznościowe na świecie a użytkownicy mobilni

Nie da się ukryć, że sporą grupę użytkowników w social mediach stanowią osoby korzystające z sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Właściwie każdy portal ma wersję mobilną, przeznaczoną do wyświetlania na smartfonach i tabletach, a większość oferuje również aplikacje, dzięki którym posiadacz smartfona jest cały czas online. W kategorii mobilnych aplikacji społecznościowych czołowe miejsce zajmują WhatsApp i Messenger (obie aplikacje nalezą do Facebooka). Kolejne pozycje  w rankingu zajmują QQ Chat i WeChat oraz Instagram.