Sklep internetowy a zaufanie klienta

10. sierpnia 2017 Marketing 0
Sklep internetowy a zaufanie klienta

Nie od dziś wiadomo, że zakupów chętnie dokonujemy w miejscach, które znamy i w których czujemy się komfortowo. Dotyczy to nie tylko sklepów prowadzonych w formie stacjonarnej, ale także sklepów internetowych. Oczywiście najważniejszymi czynnikami, skłaniającymi do zakupów są zawsze jakość towarów i ich cena, ale to nie wszystko. Zaufanie klienta zdobywa się w inny sposób. Jaki? Sklep internetowy a zaufanie kupujących – jako to zależność?

Sklep internetowy a zaufanie klienta – na co zwrócić uwagę?

Budowanie zaufania to proces. Tak naprawdę klient wyrabia sobie ostateczną opinię o sklepie dopiero wówczas, gdy zdecyduje się na zakup i otrzyma towar. Jednak, żeby do zawarcia transakcji w ogóle doszło, musimy zapewnić potencjalnego klienta o jej bezpieczeństwie. Poczucie bezpieczeństwa dają także następujące elementy:

Podstrona „O nas”/”O mnie”

Obecnie popularnym rozwiązaniem stało się nie tylko przytaczanie historii powstawania firmy, pobieżnego opisu oferty oraz misji, ale także przedstawianie z osobna każdego członka zespołu. Fotografie oraz krótkie notki o pracowniach powodują, że klient dokładnie wie, z kim podejmuje współpracę. Personalne wzmianki wzbudzają zaufanie i pozwalają budować pozytywny, wiarygodny wizerunek sklepu.

Więcej o tym, co powinna zawierać podstrona „O nas” znajdziesz tutaj.

Otwarcie nowego e-sklepu

Dane liczbowe

Warto uzmysłowić klientom, ile lat firma działa na rynku, jak wiele osób skorzystało z oferty sklepu, ile produktów zostało sprzedanych, itd. Dane liczbowe, podane w przystępnej formie, pozytywnie wpływają na wizerunek firmy. Szczególnie, jeśli ta rzeczywiście ma się czym pochwalić.

Opinie zadowolonych użytkowników

Kupując produkt w sklepie internetowym bardzo często sugerujemy się opiniami innych użytkowników. Pozytywne opinie pomagają budować wizerunek firmy. A co robimy z opiniami niepochlebnymi? Usuwamy tylko takie, które w sposób rażący naruszają regulamin e-klepu, są obraźliwe, wulgarne i całkowicie oderwane od rzeczywistości. Inne zostawiamy, ewentualnie udzielamy na nie odpowiedzi i proponujemy rozwiązanie problemu.

Możliwość natychmiastowego kontaktu

Nie zawsze właściciel e-sklepu ma taką możliwość, by natychmiast odpowiadać na pytania użytkowników. Popularne rozwiązanie pod nazwą „czat na stronie” nie dla każdego będzie zatem dobre. Mimo to warto zapewnić klienta, że w każdej chwili może skontaktować się z obsługą sklepu i zadać pytanie o produkt, dostawę, itd. Wyróżnienie danych kontaktowych pomaga budować zaufanie.

Koszyk zakupowy

Certyfikat SSL

Klient e-sklepu chce mieć pewność, że jego dane osobowe oraz przelewane pieniądze nie wpadną w niepowołane ręce. Bezpieczeństwo transakcji zapewnia certyfikat SSL. Sklep musi zadbać o to, by wszelkie połączenia były szyfrowane, w przeciwnym razie użytkownik otrzyma informację, że połączenie nie jest bezpieczne. To niezbyt dobry początek współpracy, prawda?

Sklep internetowy a zaufanie klienta – podsumowanie

Zaufanie klienta zyskać można także oferując próbki produktów, np. kosmetyków czy artykułów spożywczych. Oprócz tego bardzo ważne jest ujawnianie wszelkich danych, m.in. prawdziwych cen i kosztów wysyłki. Jeśli klient rzeczywistą, znacznie wyższą cenę pozna dopiero w chwili, gdy będzie gotów przelać pieniądze, poczuje się oszukany. Na zaufanie wpływa również przejrzysty regulamin, zapewnienie o możliwości zwrotu bądź wymiany towaru i wszelkiego rodzaju gwarancje. Nie bez znaczenia jest wygląd e-sklepu, przejrzysty układ elementów i łatwa nawigacja pomiędzy stronami produktowymi (o nawigowaniu w e-sklepie przeczytasz tutaj).