Wtyczka Yoast SEO – obowiązkowy dodatek każdego WordPressa?

06. listopada 2017 SEO 0
Wtyczka Yoast SEO – obowiązkowy dodatek każdego WordPressa?

WordPress poprawnie działa bez wtyczki Yoast SEO, jednak jej instalacja znacząco poprawia wydajność strony www. O instalacji wtyczki powinny pomyśleć przede wszystkim te osoby, którym zależy na profesjonalnym prowadzeniu bloga oraz ci, którzy chcieliby, aby ich strona zajęła wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. Oczywiście to ostatnie nie wydarzy się tylko dlatego, że WordPress zostanie we wtyczkę wyposażony. Konieczne będzie stosowanie się do wskazówek i zaleceń, jakie wtyczka Yoast SEO wyświetla i przekazuje w trakcie publikacji kolejnych wpisów.

WordPress jako system CMS

System CMS to inaczej system zarządzania treścią na stronie internetowej. Strona taka posiada panel administracyjny, który umożliwia zarządzenie treścią, elementami graficznymi, ale i całymi podstronami. Co istotne – zarządzać mogą osoby, które nie posiadają żadnej wiedzy na temat programowania. System jest na tyle przyjazny i intuicyjny, że właściwie każdy użytkownik będzie potrafił się w nim odnaleźć.

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie. Posiada jednak małą lukę, którą jest brak wbudowanego modułu, umożliwiającego optymalizowanie strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Dodajmy, że chodzi o optymalizowanie bez posiadania specjalistycznej wiedzy na temat czynników rankingowych Google i różnorodnych metod SEO. Lukę tę wypełnia właśnie wtyczka Yoast SEO.

Wtyczka Yoast SEO a optymalizacja strony

Optymalizacja strony internetowej

Optymalizacja strony to działanie polegające na dostosowaniu jej zawartości do wymagań, jakie stawia witrynom wyszukiwarka Google. Tylko zoptymalizowana strona www ma szansę zając wysoką pozycję w rankingu stron Google, czyli zwiększyć swoją widoczność w wyszukiwarce, a tym samym odnotować więcej wejść na stronę. Zoptymalizowana strona nie tylko ułatwia proces pozycjonowania, ale też jest znacznie bardziej przyjazna dla użytkowników sieci internetowej. Tajniki optymalizacji doskonale znają specjaliści SEO, natomiast przeciętni użytkownicy niekoniecznie. Właśnie z myślą o tych ostatnich powstała wtyczka Yoast SEO. Nawet nie znając czynników rankingowych Google ani zasad tworzenia tekstów przeznaczonych do publikacji w sieci, są w stanie przeprowadzić optymalizację treści, grafiki itd.

Wtyczka Yoast SEO – wersja darmowa i płatna

Większość użytkowników WordPressa korzysta z darmowej wersji wtyczki. W porównaniu do wersji płatnej, posiada ona znacznie mniej funkcji, jednak wciąż na tyle dużo, by przeciętnemu użytkownikowi w zupełności to wystarczyło. Darmowa wersja umożliwia optymalizację strony (podstrony) pod jedno słowo kluczowe, wersja premium zaś pod pięć. Darmowa daje podgląd wyglądu strony w wyszukiwarce Google, płatna natomiast także w mediach społecznościowych. Wersja płatna wyświetla również propozycje linków wewnętrznych.

Pozycjonowanie bez specjalistycznej wiedzy - wtyczka Yoast SEO

Dlaczego warto zainstalować wtyczkę Yoast SEO?

Pokrótce pisaliśmy o tym powyżej – po to, by zoptymalizować stronę internetową i tym samym zwiększyć jej szanse w rankingu stron Google. Przejdźmy jednak do konkretów. Wtyczka Yoast SEO pozwala na ustawienie tytułów i meta tagów, opisów kategorii, tagów, ustawienie mapy strony i okruszków oraz integrację z narzędziami Google. Zoptymalizowana strona internetowa będzie poprawnie wyświetlona w wyszukiwarce i czytelna dla użytkowników.